Tonganoxie, Kansas  studiochanelco@yahoo.com 913.433.4085

Welcome!

Studio Chanel & Co. is located at 1203. E. Hwy 24-40 in Tonganoxie, Kansas and will be entering its 6th season this year! We offer various types of classes including dance, cheerleading, tumbling, and both competitive cheer and dance. We are exited for yet another phenomenal season and we hope you will join us! If you have any questions please contact us at either of the contacts listed above. Looking forward to another year here at Studio Chanel & Co. !


SCDC AUDITIONS:

PARENT MEETING August 3rd @7:30pm.

Auditions August 11th/14th

Recreational Class Enrollment is coming up soon! Mark your calendars :)

2016-2017 Recreational Classes will be on Thursdays this upcoming year!






2016-2017 SCHEDULE:

*** IF YOUR CHILD'S NAME HAS A * NEXT TO IT THAT MEANS YOU HAVE BEEN CONTACTED VIA EMAIL ABOUT SCHEDULE. I HAVE SENT OUT EMAIL REGARDING SCHEDULE BEING SENT, IF YOU DIDN'T RECEIVE THAT PLEASE EMAIL ME IMMEDIATELY SO I CAN BE SURE TO GET YOU ON THE EMAIL LIST :) LOOKING FORWARD TO ANOTHER GREAT SEASON WITH YOU ALL!


MONDAYS:

4:30-5:00 White Tumble
Adelyn King, Raygan Thomas, Emileigh Lowe, Madison Bradley, Evy Thomas,

Layla McGraw, Ella Moran, Declan Van Middlesworth, Madeline Pavlovich,

Alyssa Pestock, Makenna Denholm, Kinley Thornton, Taryn Smith, Lexi McCoy


5:00-5:30 Beginner Ballet/Tap
Alyssa Pestock, Raygan Thomas, Madeline Pavlovich, Lexi Logan, Ella Kirchgassner, Adelyn King


5:00-5:30 Cheer Prep
Emileigh Lowe, Madison Bradley, Evy Thomas, Layla McGraw, Ella Moran, Addy Schooler,

Sohphia Hund, Claire Heim, Haley Heim, Amelia Pestock,

Emma Knetter, Makenna Denholm, Kinley Thornton, Taryn Smith


5:30-6:15 White 2/Red Tumble
Alexis Barnes, Bailey Wiehe, Lydia Rafols, Reese Stowe, Lexi Logan, Addy Schooler,

Sophia Hund, Claire Heim, Haley Heim, Amelia Pestock, Breanna Barnes, Emma Knetter


7:30-8:15 Silver/Black Tumble
*Molly Cullen, Molly Blancarte, Alyssa Logan, Mia Schuck,

Payton Galvin, Madelyn Heim, Kelsi Ko, Aza Wingerter


THURSDAYS:

4:30-5:00 Lyrical:
Katelyn Bothwell, Madeline Brown, Sophia Brown, Morgan Morris,

Breanna Barnes,Lucy Graveman, Mary Graveman, Laura Kinsch, Corinne Morgan


4:30-5:00 Tiny Tot Ballet/Tap:
Charlotte Stean, Ayla Stroup, Wynni King, Gia George, Amalie Boone,

Ryleigh Chapman, Clara Lowe, Aliyah Bouldin


4:30-5:00 White Tumble

Annabelle Brown, Olivia Brown, Lennon Herrig, Addison Cox, Tatum Spottswood, Sophia Reischman,

Emma Bailey, Brooke Nihart, Zoey Klenklen, Ava Betsworth


5:00-5:30 Tiny Tot Tumble:
Charlotte Stean, Ayla Stroup, Wynni King, Gia George,Amalie Boone, Ryleigh Chapman, Clara Lowe, Henry Reischman, Quinnton Dunn, Barron Taylor, John Graveman, Aliyah Bouldin


5:00-5:30 Boys Tumble:
Avery Stratton, Connor Stean, Connor Phillips, Trent Burge, Jakob Burge,

Rylan Bedtke, Noah Rademacher, Jeplin Pekarek


5:00-5:30 Beginner Ballet/Tap:
Annabelle Brown, Olivia Brown, Lennon Herrig, Addison Cox,

Saige Heston, Reagan McNeely, Emma Bailey


5:00-5:30 Hip Hop 1:

Olivia Taylor, Brianna Humphrey, Lillian Burge, Brooke Nihart, Zoey Klenklen, Saige Heston, Lila O'Hare, Addyson O'Hare, Johanna Boone, Olivia Butler, Betsey Burge, Bella McNeely, Audrey Wensel, Kenzie Underwood, Taylor Shogren, Palyn Shogren, Tatum Spottswood, Addison Owen


5:30-6:00 Cheer Prep 1:
Avery Stratton, Annabelle Brown, Olivia Brown, Tatum Spottswood, Eastyn Pekarek, Sophia Reischman, Emma Bailey, Ava Beal, Saige Heston, Lila O'Hare, Addyson O'Hare, Samantha Reischman, Anna Gepner, Johanna Boone, Olivia Butler, Betsey Burge, Addison Owen


5:30-6:00 Intermediate Ballet/Tap:
Willow Rademacher, Olivia Taylor, Mackenzie Martin, Makenna Denholm,

Lilly Bedtke, Audrey Wensel, Samantha Graveman, Kenzie Underwood


6:00-6:45 White 2 Tumble:
Olivia Taylor, Brianna Humphrey, Mackenzie Martin, Lillian Burge, Ava Beal, Saige Heston, Lila O'Hare, Addyson O'Hare, Samantha Reischman, Lilly Bedtke, Anna Gepner, Lucy Graveman, Mary Graveman, Samantha Graveman, Taylor Shogren, Palyn Shogren, Eastyn Pekarek


6:30-7:15 Silver Tumble:
Mia Schuck, Sam Edmonds, Alyssa Novotney, Paityn VanMiddlesworth, Addison Howell, Morgan Morris, Carley Watson, Leah Beal, Annabelle Hancock, Elena Edholm, Kylie Vandervoot, Payton Waters


6:30-7:15 Red Tumble:

Brookelynn Dunn, Holley Kosanke, Madeline Werthmann, Ava Gray, Addison Booker, Madigan Yancey, Bethany Overmiller, Johanna Boone, Kenzie Underwood, Corinne Morgan


6:45-7:15 Jazz 1:

Mackenzie Martin, Amora Cheek, Miranda McKiddy, Mary Graveman


7:15-7:45 Cheer Prep 2:
Molly Cullen, Paityn VanMiddlesworth, Morgan Morris, Carley Watson, Leah Beal, Annabelle Hancock, Brookelynn Dunn, Holley Kosanke, Madeline Werthmann, Ava Gray, Caroline Keene, Amora Cheek


7:15-8:00 Jazz 2:
Alyssa Novotney, Brianna Humphrey, Addison Howell, Madigan Yancey, Bethany Overmiller,

Brooklelin Pierce, Elizabeth Graveman, Lucy Graveman, Laura Kinsch, Elena Edholm

8:00-8:30 Hip Hop 2:
Addison Howell, Caroline Keene, Brooklelin Pierce, Laura Kinsch, Neven Gordic, Corinne Morgan